Neden CMK Serisi Elektrikli Vinç

 • Neden CMK Serisi ?

  Günümüzde, elektrikli çelik halatlı vinçler bir çok avantajı nedeniyle diğer malzeme taşıma makine ve ekipmanlarına göre tercih edilmekte; fakat elektrikli çelik halatlı vinçlerin de belirli problem paternlerini görmezden gelmemize neden değil. CMAK Ar&Ge mühendislerinin geliştirmiş olduğu 4.nesil yüksek teknolojik elektrikli çelik halatlı vinçlerin, yani CMK serisi vinçlerimizin bu problemlerin nasıl üstesinden geldiğini anlatalım.

  Öncelikle, CMK serisi (standard) elektrik vinçleri konvansiyonel elektrikli vinçlerle kıyasladığımızda:

  • CMK serisi vinçlerin tambur çapı, diğer elektrikli vinçlere göre yaklaşık 2 katı kadardır. Bu sayede çok daha kompakt bir yapıda, çok daha yüksek kaldırma yüksekliklerine kolayca erişebilir; buna ek olarak tambur üstüne sarılı olan çelik halatın kıvrılma açısı çok daha küçüktür, bu da halatın servis ömrünü yaklaşık 4 kat kadar artırmaktadır; diğer bir deyişle halat değiştirme gereksiniminizi yaklaşık 4’te birine düşürür.

   Kaldırma ve indirme sınırlaması 2’şer kademelidir. Kaldırma esnasın belirli bir yüksekliğe geldiğinde yavaş hıza otomatik olarak geçer ve kaldırma devam ettirildiğinde en üst limitinde otomatik olarak durur. Aynı şekilde alt limitleri mevcuttur. Bu sayede çok yukarı giderek halatın zarar görmesi veya çok aşağı giderek çelik halatın özelliğini yitirmesi engellenir.

   Ağır  çalışma şartlarına (yüksek ED%) göre  tasarlanmış olup, belirtilen FEM çalışma sınıfının bütün gereksinimlerini karşılar.

   Aşırı yük mekanizması sayesinde, aşırı yükleme durumunda kaldırma durdurulur sadece indirme hareketine izin verilir.

   Yüksek kaliteli sistem ile sessiz çalışma

   Alışa gelmiş kanca ötelemesi yoktur.

  • Bununla beraber, CMK serisi vinçlerin kaldırma motorları tamburun içine konumlandırılmıştır, bu sayede çok daha verimli aktif bir soğutma ile kaldırma motoru her daim optimal sıcaklığını korur.

   CMK serisi vinçlerin bütün hareketleri (kaldırma/indirme , yürüyüşler) tamamı ile özel makrolara sahip inverterler tarafından kontrol edilmektedir. Bunun diğer vinçlere göre sağladığı avantajlar:

   • Operatörün hatalı kumanda etmesi halinde, hatalar düzeltilerek hareketler yapılır.
   • Yumuşak hızlanma ve yavaşlama sayesinde hareketli parçalardaki eskime minimumdur.
   • Sistem üzerinde çıkabilecek her hangi bir arızadan dolayı makinanın hasar görmesini engeller, bununla beraber dolaylı olarak etrafına da tehlike oluşturması engellenir.
   • Kalkış akımları optimal seviyede tutulur.
   • Frenleme elektronik olarak yapılırken, özel çift fren balataları sadece sistemi sabitlemek için kullanılır. Vincin servis ömrü boyunca hiç bir fren balatasını değiştirmek gerekmez.

   Yürüyüş sistemlerinin tamamı göbekten tahriklidir, ve çift kiriş vinçlerdeki mafsallar sayesinde köprülerdeki ufak kot hatalarını tolere ederek düzgün çalışır.

   Kaldırma elemanları yüksek kaliteli epoksi/akrilik boya kaplıdır.

 •  

Gerçek arıza senaryolarını karşılaştırırsak:

Problem: Vinç operatörü tuşlara hızlıca basıp/bırakıyor, bunun sonrasın sistem aşırı ısındığından dolayı belirli bir süre kullanılamıyor.

 • Konvansiyonel Vinçler: (PTC sisteminin olduğu varsayarsak), sistem belirli bir süre çalışmaz. Normal sıcaklıklara dönüldüğünde tekrar çalışmaya başlar. 15-20 dakika beklenilmek zorunda. Fren ve motor hasar görür, sürekli tekrar etmesi durumunda değiştirilmesi gerekir.

 • CMK Serisi Vinçler: (PTC sistemi 2. koruma olarak mevcuttur), sistem hatalı kullanımı başından engeller ve verimli soğutması sayesinde aşırı ısınma yaşanması engellenir. Isınma gerçekleşmez.

Problem: Sistem beslemesinde faz kaybı veya faz sırası bozuldu.

 • Konvansiyonel Vinçler: Eğer o sırada sisteme enerji geliyorsa, tüm elektronik sistemler arızalanır. Tüm panolar, motorlar ve frenler değiştirilmelidir.

 • CMK Serisi Vinçler: Problem hemen algılanır ve sistem enerjisi kesilir, arıza gerçekleşmez. Sistem besleme düzelinceye kadar çalışmaz, düzeldiğinde otomatik olarak sistem çalışmaya hazır olur.Her hangi bir şey değiştirmeye gerek yoktur.

Problem: Kaldırma fren diyotu, enerji dalgalanmasından dolayı arızalandı.

 • Konvansiyonel Vinçler: Kaldırma veya indirme çalıştırılırsa; fren balatası, diske tam kuvveti ile basarken, kaldırma motor’unun rotoru dönmeye başlar ve yüksek sürtünmeden ötürü aşırı ısı ortaya çıkar. Motor koruma dahi olsa, stator hasar görür. Kaldırma motoru ,fren ve fren diyotu değiştirilmek zorundadır.

 • CMK Serisi Vinçler: Kaldırma veya indirme çalıştırılırsa, arıza kontrol sistemi hatayı algılar ve sistemi durdurur. Aynı zamanda hata kodu pano içerisindeki ekranlarda gösterilir. Tek yapılması gereken arızalı parçayı değiştirip, sistemin reset tuşuna basmaktır.